FILM DOKUMENTALNY – REPUBLIKA, NARODZINY LEGENDY

Film o Republice – NARODZINY LEGENDY to film dokumentalny, którego zadaniem jest utrwalenie i zaprezentowanie szerszemu gronu odbiorców w Toruniu, w Polsce i zagranicą dziedzictwa, jakie pozostawił i fenomenu, jakim był nierozerwalnie związany w Toruniem zespół Republika. To również rozpowszechnienie w formie nowo powstałego utworu wiedzy o rewolucji muzycznej, mentalnej, artystycznej i społecznej oraz wpływie na całe oblicze polskiej muzyki lat 80tych, jaki wywarła działalność Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”, który wówczas działał przy Rynku Staromiejskim 6 w Dworze Artusa w Toruniu.

Republika bezdyskusyjnie jest legendą polskiej muzyki. I choć przedwczesna śmierć jej lidera – Grzegorza Ciechowskiego w 2001 r. przerwała błyskotliwą karierę, do ich twórczości Toruń wciąż się odwołuje. Na tej muzyce i tekstach wychowują się kolejne pokolenia. Dla pokolenia, którego młodość przypadła na lata 80te, twórczość zespołu stanowi wręcz element tożsamości.

W filmie wystąpią członkowie zespołu Republika, osoby związane z SKPT „Od Nowa”, przedstawiciele środowiska muzycznego, fani. Dzięki filmowi chcemy poprzez kolejną formę sztuki, która powstanie w Toruniu, pielęgnować nie tylko zabytki, ale także pamięć przemijających chwil i dziedzictwo twórców związanych z miastem. Torunianie, którzy towarzyszyli zespołowi od początku i ci, którzy poznają jego twórczość teraz, otrzymają w nowej formie zapis cząstki kultury, która wpłynęła na dzisiejszy charakter otaczających ich miejsc.

Dofinansowane:

Gmina Miasta Torunia

Urząd Marszałkowski

Partnerzy:

Fundacja TumultKopernik